Cinsel İstismar Davaları

CİNSEL İSTİSMAR DOSYALARI

Çocuğun cinsel olarak istismarı ve tecavüz dosyalarımız, basın ve internet sayfalarımızda paylaşılmamaktadır. Ancak basına yansımak/yansıtılmak zorunda kalan dosyalarımızı aşağıda isimler belirtilmeden paylaşılacaktır.

 

P.Ö. DAVASI

Batman’ın Gercüş ilçesinde 2 kişinin saldırısına uğrayarak istismar edilen 15 yaşındaki küçüğümüzün gönüllü vekilliğini dernek avukatlarımızdan Batman Barosuna kayıtlı Av. Selma Yıldırım üstlenmiştir.

 

Ö.D. DAVASI

Nizamettin Şahin’in istismar ettiği küçüğümüzün davasının ilk duruşmasında istismarcının tutukluluk halinin devamına ve davanın 2 Şubat’a ertelenmesine karar verilmiştir.  Çok yoğun bir baskı altında olmasına karşın küçüğümüzün annesi şikayetinden vazgeçmedi, bu dava en çok onun direnci sayesinde görülebilmekte. Şahin, çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından 17 ila 29 yıl ile yargılanmaktadır. Ö.D.’nin vekilliğini gönüllü olarak dernek avukatlarımız Av. Hande Gündoğdu ile Av. Ayten Bademci yürütmektedir.

 

Y.K. DAVASI

Ankara’da komşusu tarafından 8 yaşındayken istismar edilen küçüğümüz Y.K’nın vekilliğini gönüllü olarak dernek avukatlarımız Av. Ezgi Sağcan ve Av. Volkan Berber takip etmektedir.

 

S.A. DAVASI

Konya’da 6 kız kardeşin en büyüğü olan ve babası tarafından istismara uğrayan S.A.’nın vekilliğini gönüllü olarak Av. Hatice Kübra Turan yürütmektedir.

 

R.Ş. DAVASI

Ankara Mamak’ta boşanma aşamasında olduğu eşi D.Ş.’yi öldüren Ş.Ş.’nin kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada ilk derece mahkemesinde sanık 30 yıl hapis cezasına çarptırılarak emsal karar verilmiştir.

 

A.D. DAVASI

Antalya’da akrabası tarafından cinsel saldırıya uğrayan 15 yaşındaki  çocuğumuzun  aynı kişi tarafından kaçırıldığına dair tanığımız bulunmasına ve cinsel saldırı hakkında raporumuz olmasına rağmen, şüpheli erkek serbest bırakılmıştır. A.D.’nin vekilliğini gönüllü olarak dernek avukatımız Antalya Barosu üyesi Av. Ayşim Kontaş takip etmektedir.

 

C.B. DAVASI

Derneğimizin takip ettiği çocuk istismarı dosyasında, Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı 4. kez ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verdi. Küçüğümüz, istismarcı baba ile zorla görüştürülüyor. Bu akıl dışı karara karşı, çocuğumuz ve annesinin yanında, yeniden hukuki süreç başlatacağız.

 

R.M. DAVASI

İzmir’de üvey babası tarafından cinsel istismara uğrayan 12 yaşındaki R.M.’nin dosyasını derneğimiz üstlenmiş bulunuyor. Üvey baba tutuklu yargılanıyor. Ne yazık ki N.D.’nin annesi, olayın üstünü kapatmaya çalışmıştı. Bu nedenle velayeti öz babaya aldırmış bulunuyoruz.  İlk duruşma 11/02/2021 tarihinde .

 

N.B. DAVASI

7 yaşında polis tarafından istismar edilen çocuğumuzun duruşmasında istismarcıya 10 yıl hapis cezası verildi. İstismarcı halen tutuklanmadı. Derneğimiz bu karara itiraz etmiştir, sürecin takipçisi olacaktır.

 

E.O. DAVASI

Van’ın küçük bir ilçesinde küçük yaştan itibaren öz babası tarafından cinsel olarak istismar edilen, ancak bekaretinin korunması nedeniyle şikayetçi olduğunda dahi her defasında babasına iade edilen bir kız çocuğu söz konusu. Son olarak aynı kız çocuğunun öğretmenine söylemesi üzerine Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucunda babaya 28 yıl hapis cezası verilmiş ve baba tutuklanmıştır. İş bu dava Van Barosu üyesi Av. Rabia ÖZGÖKÇE ve Av. Müjde TOZBEY ERDEN tarafından mağdur çocukların vekilliğini gönüllü olarak takip edilmiş, sonuçlandırılmıştır.

 

B.K. DAVASI

Van’da 2016 yılında Öğretmenleri tarafından cinsel olarak istismar edilen iki küçük kız çocuğunun şikayeti üzerine öğretmenleri tutuklanmış ve ağır ceza mahkemesinde dava açılmıştır. Ancak bir süre sonra öğretmenleri serbest kalmıştır. Bu durum üzerine iş bu davayı gönüllü olarak Van Barosu üyeleri Av. Deniz IŞIK ve Av. Müjde TOZBEY ERDEN birlikte takip etmeye ve çocukların vekilliklerini üstlenmişlerdir. Öğretmenin tekrar tutuklanmasını ve 25 yıl hapis cezası almasını sağlamışlardır. İş bu karar istinaf mahkemesi tarafından onanmıştır.

 

N.T.

Genç bir kıza birden çok erkeğin tecavüz etmesi ve sonrasında ise bedenini satmaya zorlamaları nedeniyle açılan dava, halen sürmektedir. İş bu dava derneğimiz başkanı Av. Müjde TOZBEY ERDEN tarafından mağdur kadın vekili olarak gönüllü olarak takip edilmektedir.

 

G.K.

2015 Yılında atanamayan bir öğretmenin sekreter olarak çalıştığı işyerinde, işvereni tarafından tecavüz edilmeye çalışılması nedeniyle ağır ceza mahkemesinde işverene karşı dava açılmıştır. Dava halen sürmektedir. İş bu dava derneğimiz başkanı Av. Müjde TOZBEY ERDEN tarafından mağdur kadın vekili olarak gönüllü olarak takip edilmektedir.

 

Yatılı Bölge Okulu Davası

2017 yılında bir ilk ve ortaokul da erkek çocuklarının eğitim gördükleri okulda 11 yıllık bir öğretmenin sayısız çocuğu cinsel olarak istismar ettiğine dair duyum almamız üzerine tüm köyler dolaşılarak aileler ile görüşülmüştür. Bu görüşmeler üzerine aileler şikayet için ikna edilmiştir. Savcılık tarafından yürütülen soruşturma üzerine öğretmen tutuklanmış ve ağır ceza mahkemesinde dava açılmıştır. Ancak dava halen sürmektedir. İş bu dava derneğimiz başkanı Av. Müjde TOZBEY ERDEN tarafından gönüllü olarak takip edilmektedir.

 

E.Ç. 

2018 yılında yatılı bir ilkokulda öğretmenin çocukları cinsel olarak istismar etmesi nedeniyle öğretmen tutuklanmıştır. Öğretmene ağır ceza mahkemesinde açılan dava halen sürmektedir. İş bu dava derneğimiz başkanı Av. Müjde TOZBEY ERDEN tarafından çocukların ve ailelerin avukatı olarak gönüllü olarak takip edilmektedir.