Babasının istismarına maruz kalan çocuğa travma yaşatılıyor!

Babası E.B tarafından istismara uğrayan 10 yaşındaki C.B’ye ilişkin hazırlanan Çocuk İzleme Raporu beklenmeden soruşturmayı yürüten Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

Nazlıcan Ermiş – Halk TV

Anne ve babası 2015 yılında boşanan C.B’nin velayeti anneye, zihinsel ve bedensel abisinin ise C.B’nin gelişimi açısından problem oluşturabileceği ihtimaline karşı baba E.B’ye verildi.

Boşanma davasında alınan iki haftada bir hafta sonları babası E.B’ye yatılı olarak giden C.B, Mayıs 2019’da babası E.B’nin kendisine yaptıklarını anlatmasının ardından anne, çocuğu C.B’nin istismara uğradığını anladı. C.B’nin okul rehberlik servisine de olayı anlatmasının ardından anne ve okul tarafından baba E.B hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Anne, E.B’de kalan oğlunun da istismar edildiğini öğrenerek, velayet davası açtı.

Tüm dosyaların Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı’nda birleşmesinin ardından C.B’nin Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) ifadesi alınması için işlemler başlatıldı. C.B, ÇİM’de verdiği ilk ifadesinde yaşadıklarını detaylı anlatmasının ardından ifadesi dosyaya alındı. İfadenin üzerine istismarcı E.B ifadeye çağrıldı ancak babanın delil olarak sunduğu bir video üzerine Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı C.B ikinci bir ifade için yeniden ÇİM’e gitmesine karar verdi.

Soruşturmadan kaynaklı uzaklaştırma kararı bulunan E.B, farklı yollar ile C.B’ye ulaşıp ikinci ÇİM ifadesi öncesinde tehditlerde bulundu. C.B, babası E.B’nin kendisini ve annesine zarar vereceği korkusu ile ilk ifadesini değiştirmesinin ardından ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verildi. Davanın müdahili olan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin avukatlarından Sanem Oğuz Yılmaz ise duruma ilişkin, “Çocuğun ilk ifadesinin esas alınması gerekmekteyken ikinci ifade baz alınarak ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verildi.” dedi.

Karara itiraz edildi

Karara edilen itiraz kabul edilerek, dosya yeniden savcılığa gönderildi. Savcılığın dosyayı yeniden açmasının ardından C.B üçüncü kez ifadesi alınması ve beden muayenesi için ÇİM’e gönderildi. Beden muayenesinin ardından ise C.B’nin Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verildi.

Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı, ÇİM raporunu ve beden muayenesi sonucu beklemeden ‘Kovuşturmaya yer yok’ kararı verip, dosyayı kapattı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarından Sanem Oğuz Yılmaz, “ÇİM’in üçüncü raporu ve beden muayenesi sonucu dosyada dikkate alınmadığından derneğimizce karara yeniden itiraz edeceğiz. C.B’nin yaşadığı istismar, fiziksel ve psikolojik şiddetin sorumlusu olan E.B’nin ceza alması için elimizden geleni yapacağız. Tüm Türkiye’nin bu davanın takipçisi olmasını beklemekteyiz.” dedi.

İki haftada bir baba E.B ile görüş kararı

Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosya kapatıldığı için, boşanma davasında verilmiş olan kişisel ilişki tesisi kararı nedeniyle istismarcı E.B’nin, C.B’yi iki haftada bir görme hakkı devam ediyor.
C.B, iki haftada bir polis zoruyla kapısına gelen E.B ile karşılaşmaya devam ediyor ve her defasında travma yaşıyor.

bir yorum bırakın