Çocuk istismarını aklamaya çalışan TİHEK ve başkanı hakkında suç duyurusu!

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, sosyal medya hesabından açık bir çocuk istismarı olan “çocuk evliliklerini”, “erken evlilik” olarak normalleştirmeye çalışan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ve başkanı Süleyman Arslan hakkında suç duyurusunda bulundu.

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan: ‘Erken evlilik ve cinsel istismar ayrıştırılmalı’
Kurumun Başkanı Süleyman Arslan, katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Erken evlilik ve cinsel istismar suçu ayrıştırılmalıdır. İnsanlar sadece erken bir yaşta evlendi diye yüz kızartıcı suçlardan yargılanmamalıdır. Bu durum başta bu evliliklerden doğan çocuklar olmak üzere kişinin ve ailesinin haklarını ihlal etmektedir” dedi.

Sözlerine “Zina evrensel bir suçtur. Bu noktada tüm yasamanın sorumluluğu bulunmaktadır. Sadakatsizlik bir suçtur ve suç olarak düzenlenmelidir” şeklinde devam eden Arslan, daha sonra İstanbul Sözleşmesi’ni de hedef alarak, “Bizim değer yapımıza uygun olmayan tarafları olduğu açıktır. Farklı aile tipleri, ailesiz yaşam, gayrı meşru yaşam sözleşmeyle meşrûiyet kazanmaktadır” ifadesini kullandı.

SKANDAL İFADELER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, sosyal medya hesabından açık bir çocuk istismarı olan “çocuk evliliklerini”, “erken evlilik” olarak aklamaya çalışan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ve başkanı Süleyman Arslan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği tarafından yapılan suç duyurusu şöyle:

30.09.2020 tarihinde Twitter isimli sosyal medya sitesinde Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na ait olduğu tespit edilen@tihek_kurumsal isimli Resmi Twitter Hesabından yapılan açıklamaya göre “Erken evlilik ve cinsel istismar suçu ayrıştırılmalıdır. İnsanlar sadece erken bir yaşta evlendi diye yüz kızartıcı suçlardan yargılanmamalıdır. Bu durum başta bu evliliklerden doğan çocuklar olmak üzere kişinin ve ailesinin haklarını ihlal etmektedir.” denilmektedir.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan’a (Twitter kullanıcı adı: @suleymanarslan_) ait olduğu belirtilen söylemler Türk Ceza Kanununun Kamu Barışına Yönelik Suçlar başlığını taşıyan bölümündeki birçok suçun işlendiğini göstermektedir.

Çocuk evliliklerinin meşruiyetini ortaya koyan bu söylemler çocuklara yönelik cinsel istismarı da meşrulaştırmaktadır. İlgili kurum ve kurumun başkanı söylemleriyle halkı suç işlemeye teşvik ederek istismarcıları tahrik etmektedir.

İlgili paylaşım birçok kullanıcı tarafından eleştirilmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim dalı, Doç. Dr. Fahri Gökçen Taner tarafından da aşağıdaki şekilde yorumlanmıştır:

Yetkin bir ceza hukukçusu olan cinsel suçlar alanında çalışma yapmakta olan yukarıda açıklaması paylaşılan akademisyenin de belirttiği gibi erken evlilik diye bir suç yoktur. Çocukların ancak cinsel istismarı söz konusu olduğunda rızası olmayan çocukların evliliği suç haline gelmektedir.

Çocukların evlilik kavramıyla yan yana anılmaması gerekir. Çocukların evliliğe zorlanması cinsel istismardır. Erken yaşta evliliklerin övülmesi, suç olmadığını söylemek ise açıkça Türk Ceza Kanununa aykırıdır. Bu tarz söylemler TCK’nın 214, 215, 217. Maddeleri gereği suçtur.

Bilindiği üzere, “çocuğun yüksek yararının gözetilmesi” ve “çocuğun güvende tutulması” ilkeleri, 1924 Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi, 1959 Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi, 1963 Türk Çocuk Hakları Bildirisi ve 1989 Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde koruma altına alınan haklardandır. Bu ilkeler Çocuk Koruma Kanunumuzun da temelidir.

bir yorum bırakın