Scroll Top

Sizleri Remziye Yoldaş’ın mücadelesine çağırıyoruz

Remziye Yoldaş’ın mücadelesine çağırıyoruz

Sizleri 28/08/2020 günü yıllarca boşanmaya çalıştığı erkek tarafından öldürülen Remziye Yoldaş’ın mücadelesine çağırıyoruz.

Sanık olarak Veysi Yoldaş’ın yargılandığı dosyada, iddianame kapsamında savcılık Türk Ceza Yasasının 82.maddesi uyarınca tasarlayarak insan öldürmek, kasten insan öldürmek, ağırlaştırılmış müebbet cezasını; ayrıca ruhsatsız silah kullanma suçlarından ceza alması istendi.

16 ayrı suçtan sabıkası bulunan Veysi Yoldaş’ın 2035 yılına kadar cezaevinde kalması gerekirken cezaevinden Remziye’yi öldürmek için firar etti. Koruma talebinde bulunan bir kadını daha, yetkililer kadınları yaşatmaya tenezzül etmediğinden, kaybettik.

Sanığın öldürme kararından vazgeçmeyip sebat ve ısrarla fiilini icraya başladığı ve gerçekleştirmeyi planladığı fiili, belirlenmiş kurgu dâhilinde icra ettiği anlaşılmış, somut olayda TCK’nin 82/1-a bendindeki  “tasarlama” nitelikli halinin, 82/1-d bendindeki kasten eşini öldürme suçunun koşullarının oluştuğu kabul edilmelidir.  Yargılama süresince sanık, başına gelen her talihsiz olayın kaynağını maktulden bilmiş; yargılamaya konu olaydan önce sanığı rahatsız etmeyi sürdürdüğünü, maktul ve çevresindekilerin peşini bırakmadığını göz ardı etse de eldeki somut kanıtlardan maddi gerçek alenen ortaya çıkmıştır. KEZA KATİL, AŞAMA AŞAMA, ADIM ADIM BU CANİCE OLAYI KURGULAMIŞ, KENDİSİNİN TEVİLLİ OLARAK KABUL ETTİĞİ ÜZERE BİRKAÇ BAŞARISIZ DENEMEDE BULUNMUŞ VE NE YAZIKTIR Kİ NİHAYETİNDE KAFASINDA VE İRADESİNDE MAHFUZ DURAN BU DÜŞÜNCEYİ İCRA EDEBİLECEK GÜÇ VE YETERLİLİĞİ KENDİSİNDE BULMUŞTUR.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan davada Remziye’yi öldüren Veysi Yoldaş’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiştir.

Tasarlamanın oluşması için, bir kimseye karşı belli bir suçu işleme kararının verilmesi, suç işleme kararı ile fiilin icrası arasında tasarlamayı kabule elverişli makul bir sürenin geçmesi, bu süre içerisinde sebat ve ısrar göstererek kararlaştırılan suçun işlenmesi gerekmektedir.

Somut olayda sanık Veysi’nin Remziye’yi öldürme suçunu işleme kararını önceden aldığı sabittir.

Sanık Veysi olaydan çok kısa bir önce Remziye’ye karşı şiddet göstermiş ve Remziye’nin ailesinin iş yeri ve evlerinin önüne gelerek öldürmekle tehdit ederek uzaklaştırma kararını ihlal etmiştir.

Remziye, evliliğinin ilk günlerinden beridir düzenli olarak eşinden şiddet gören, gördüğü şiddet çevresi tarafından yakınen bilinen bir kadındır. Remziye bu ihtiyacını defalarca kolluğa bildirmiş ve yardım talep etmiştir.

Öldürülmeden önce Remziye YOLDAŞ tarafından yapılmış birden fazla koruma kararı başvurusu vardır.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 28/01/2021 tarihli 2021/360 Numaralı iddianamesi ile  Sanık Veysi Yoldaş’ın davranışlarının aşağıdaki şekilde hukuki nitelendirilmeleri yapılmıştır:

“Şüphelinin olay günü ve olaydan bir gün önce siyah poşet içinde bulunan tüfekle maktulün babası olan Ahmet Tura’nın iş yerinin civarında dolaştığı, maktulün, babasının iş yerine gidip geldiği zamanları takip ederek öldürme eylemini planladığının değerlendirildiği,

Müşteki ve bilgi sahibi beyanları, uzmanlık raporları, ATK bilirkişi raporu ve kolluk tutanakları birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin, resmi nikahlı eşi Remziye Yoldaş’ı ateşli silahla tasarlayarak öldürmek suretiyle üzerine atılı TCK 82/1-a-d bentlerinde düzenlenen eşe karşı tasarlayarak kasten öldürme suçunu işlediğine dair yeterli delil ve şüphenin bulunduğu anlaşılmaktadır.”

Diyarbakır’da başka bir suçtan tutuklu bulunduğu açık cezaevinden firar edip, 29 yaşındaki eşi Remziye Yoldaş’ı 28 Ağustos 2020 tarihinde katleden Veysi Yoldaş’ın yargılandığı davada katile eşini kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiştir.

Verilen ceza yerinde olsa da biz kadın katillerinin sadece işlediği suç eşi kasten öldürme suçuna girdiğinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, o da çoğu zaman haksız tahrik veya pişmanlık gibi gerekçelerle müebbete çevriliyor, itiraz ediyoruz. Müebbet hapis cezası alan birisi açık cezaevinde kalabilir bunun anlamı yılın çoğu günü içimizde dolaşabilir demek oluyor. Biz kadın cinayetlerinde hazırlanan iddianamelerde ve mahkeme kararlarında “tasarlama” suçunun daha sık verilmesini istiyoruz çünkü zaten her kadın cinayeti çoğunlukla tasarlanarak işleniyor fakat maalesef yargımız ayrıntılı incelemeler yapmamaktadır.

Remziye defalarca polise gidip eşinin firari olduğunu ve kendisini öldüreceğini bildirmesine rağmen karakoldan kendisine ‘Kendi başının çaresine bak’ denilmiştir. Biz bu cinayette tek katilin Veysi Yoldaş olmadığını savunuyoruz, devlet kadın cinayetlerinde üzerine düşen görevi yerine getirmemektedir.

ÖNCE ÇOCUKLAR VE KADINLAR DERNEĞİ

Diyarbakır,08/02/2022

bir yorum bırakın