Scroll Top

Van’ın Başkale ilçesinde yaşayan Aslıhan Ertaş, dini nikahla evlendirildiği Mehmet Zeki Torun tarafından 19 yıl boyunca sistematik şiddete maruz bırakıldı. Mehmet Zeki TORUN tarafından 19 yıl boyunca sistematik şiddete maruz bıraktığı dini nikahlı eşi Aslıhan Ertaş’ı 13 Ocak 2017 tarihinde öldürüldü.  Aslıhan’ı katleden Mehmet Zeki, “Eşimi çok seviyordum” sözleriyle kendisini savundu.

Van 1. Ağır ceza mahkemesi tarafından görülen davada “Mehmet Zeki TORUN’un 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 81. maddesinin birinci fıkrasında yasal unsurları tanımlanan “Kasten İnsan Öldürme Suçu”na uyan eylemi sabit görülmekle,  suçun işleniş biçimi, sanığın kasta dayalı kusurunun ve meydana gelen zararın ağırlığı, sanığın amacı ve güttüğü saik, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun zamanı ve yeri nazara alınarak  eylemi nedeniyle müebbet hapis cezası verilmiştir.

Karar istinaf mahkemesi tarafından 2018 yılında onanmış ve kesinleşmiştir. İş bu dava derneğimizin başkanı Av.Müjde TOZBEY ERDEN ve dayanışma amaçlı olarak bulunan onlarca avukat tarafından takip edilmiş ve sonlandırılmıştır.

Benzer gönderiler