Scroll Top

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği 7 Aralık 2018‘de kuruldu. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca çok sayıda kadın cinayeti, cinsel saldırı ve çocuğa yönelik cinsel istismar davalarında vekillik üstlenen hukukçular olarak, gönüllülük esasına dayanan bu birikimi büyütmeyi düşledik ve dernekleşme adımını attık. Derneğimiz şiddet mağduru kadın ve çocuklarımıza hukuki ve psikolojik destek sunuyor. Kurulduğumuz günden bu yana sayısız kadın cinayeti, çocuk istismarı ve cinsel saldırı dosyası üstlendik.

Van’da başlayan mücadelemiz, zamanla Türkiye’nin pek çok iline uzandı. İstanbul’dan Ağrı’ya, Ankara’ya, Çorum’a, Siirt’e kadar pek çok şehirde kadın ve çocuklara omuz verdik. Mücadele etmenin kolay olmadığını biliyorduk; yerleşik toplumsal kabullere, baskılara boyun eğmemeyi birbirimize yaslanarak öğrendik, elimizden geldiğince cesaret aşılamaya çalıştık. Çok sayıda örnekte, çocuğa yönelik istismar suçunu derneğimiz ortaya çıkardı ve dava süreçlerini başlattı.

Derneğimizin ilk hedefi, üstlendiğimiz dava sayısını arttırabilmek, daha çok kadın ve çocuğa el uzatabilmektir. Bu nedenle daha fazla sayıda hukuk ve sağlık profesyoneline ihtiyaç duyuyoruz. Dayanışmamızın parçası olmak isteyen avukatlar, hekimler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları ve katkı sunmak isteyen tüm diğer dostlarımız, derneğimizin davetlisidir.

Yakın vadeli hedeflerimizden diğeri, cinsel istismar ve şiddet mağduru olup yakınları tarafından kabul ve destek görmeyen, ihmal edilmiş çocuklar için bir dayanışma merkezi kurmak, bu merkezde çocukların her türlü barınma, rehabilitasyon ve eğitim süreçlerini üstlenmek ve çocuklarımızı yaşama döndürmektir.

Kadın cinayetlerinin de, cinsel saldırıların, çocuğun cinsel istismarının da politik olduğunu biliyoruz. Bu nedenle mücadele alanlarımızdan biri de, başta İstanbul Sözleşmesi ile sözleşmeyi esas alan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun olmak üzere mevcut yasaların korunması, geliştirilmesi ve uygulanması adına ısrarla çalışmak ve kamuoyunu bilinçlendirmektir. Bu alanda yürüteceğimiz faaliyetin, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi, çocukların insanca koşullarda, refah içinde büyüyebileceği bir yaşam hayali için kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz.

Kendimize güveniyor, her geçen gün daha etkili, daha cesur, daha dirençli adımlar atacağımıza inanıyoruz.

Derneğimize güç vermenin pek çok yolu var. Ülkemizin kadın ve çocukları, dayanışmanın her zerresine ihtiyaç duyuyor. Bize ihtiyacı olan kimselere derneğimizi duyurmak çok önemli. Bunun için, “haydi elden ele” diyoruz.

Onlarca cinsel taciz, cinsel sarkıntılık , tecavüz ve çocuğa yönelik cinsel istismar davalarında mağdur kadın ve çocukların yanında gönüllü vekillik yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

 

Müjde TOZBEY

Önce Çocuklar ve Kadın Derneği Başkanı.

Müjde TOZBEY 1981 Ağrı Doğubayazıt doğumlu, Bakırköy (İstanbul) İlkokulu, Türkiye Gazetesi Ticaret Meslek Lisesi (İstanbul) ve 2003 yılında ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (İstanbul) Mezunu’dur.

İstanbul Barosu’na bağlı olarak 6 yıl boyunca İstanbul’da avukatlık yaptıktan sonra, 9 yıl boyunca da Van ilinde bağımsız avukatlık yapmıştır. Son olarak Antalya Barosu üyesi olarak Antalya ilinde  çalışmalarını sürdürmektedir.

Eşinin görevi nedeniyle Van’da yaşadığı dönem içerisinde Müjde TOZBEY, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan çocuklara yönelik cinsel istismar, kadınlara ve LGBT bireylerinin yaşadıkları şiddet olaylarında mağdurların yanında gönüllü ve ücretsiz olarak vekilliklerini üstlenmiştir.

Bu sayede onlarca kadın/LGBT bireyi cinayeti ve tecavüz davalarında, çocuğa yönelik cinsel istismar davalarında vekillik yapmış; hatta bölgede LGBT bireyleri tarafından ilk defa açılan ve Van Valiliği tarafından kapatılmaya çalışılan EKO-GENÇ Derneği davasının gönüllü vekilliğini yapmış, derneğin kapatılmasını önlemiştir. 

Ayrıca Müjde TOZBEY “Kadın Cinayetlerinin Hukuksal Boyutu” ve “Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Dava Süreçleri” hakkında yurtiçinde ve yurtdışında birçok panel, konferans ve eğitimlere konuşmacı olarak katılmış, birçok plaket ile onurlandırılmıştır.

Müjde TOZBEY, 2013 yılında Antalya Barosu tarafından Uğur Mumcu Hukuk Ödülü’ne layık görülmüş, ancak bir süre sonra ödülü –bazı gerekçelerle- verilmemiştir.

Müjde TOZBEY’e, 2019 yılında Adana Barosu tarafından Ülcaz Şahin Başarı Ödülü verilmiştir.

Müjde TOZBEY ve diğer dernek üyelerinin bu gönüllülüğün birkaç kişi ile değil de, örgütlü ve daha profesyonel bir şekilde yapılması gerektiğini görmesi ve buna ihtiyaç duymaları nedeniyle dernekleşmeye karar verilmiştir. Bu nedenlerle Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği kurulmuştur.

Basına yansıyan veya yansımayan onlarca kadın cinayeti, tecavüzü ve çocuğa yönelik cinsel istismar davaları bulunmaktadır.

Volkan BERBER

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkan Yardımcısı

Uşak’ta doğdu, Uşak Anadolu Öğretmen Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi hukuk fakültesi mezunudur. Mezuniyetinin ardından Uşak’ta serbest avukat olarak çalışmaya başlamıştır.

7 yıllık serbest çalışmasının akabinde 2018 yılından itibaren Sağcan & Berber Avukatlık Ortaklığı’nın kurucu ortağı olarak meslek hayatına devam etmektedir.

Meslek hayatı süresince ağırlıklı olarak ceza davaların ile ilgilenmiş bununla birlikte kadın cinayeti, çocuk istismarları davlarında gönüllü vekillik görevini üstlenmiştir.

2020 yılından itibaren Önce Çocuklar Ve Kadınlar Derneği bünyesinde gönüllü çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli demokratik kitle örgütlerinden, Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları eğitim sertifikaları mevcuttur. Çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarında insan hakları , ceza hukuku ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri vermektedir.

HANDE GÜNDOĞDU

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Zonguldak’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu kentte tamamlayan Gündoğdu, 2000-2004 yılları arası İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimi; ardından İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalı’nda lisansüstü eğitim aldı.

2005 yılından bu yana çok sayıda dernek ve benzeri sivil toplum örgütünde gönüllü olarak avukatlık ve danışmanlık yaptı. Kuruluşundan itibaren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nde aktif olarak görev alan Gündoğdu, halen İstanbul Kadıköy’de bağımsız olarak avukatlık yapmakta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NİLDA BALTALI

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Ankara’da doğdu. İlk öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. 2018’de Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimi aldı.

Kuruluşundan itibaren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nde aktif olarak görev alan Baltalı, halen İstanbul’da bağımsız olarak avukatlık yapmaktadır.

NESLİHAN ŞEN

1981 yılında İzmit’te doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimi gördü. 2004 yılından beri Mimarlık alanında mesleki faaliyetlerini yürütüyor.

2022 yılında dernek çalışmalarına katılan Şen, derneğimizin web sitesi ve bağış çalışmaları ile ilgili ekibinde çalışmalarını sürdürmektedir.

EZGİ SAĞCAN

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Ezgi Sağcan, avukatlık stajını İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi’nde tamamlamıştır. Uşak Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık mesleğine başlayan Sağcan, SAĞCAN&BERBER AVUKATLIK ORTAKLIĞI’nın kurucu ve yönetici ortağı olarak mesleğine devam etmektedir.

Avukatlık mesleğine başlamasıyla birlikte kadın hakları alanında pek çok çalışmaya imza atan Sağcan, Ege Kadın Buluşması Platformu’nun dört dönem koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Halen Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nde kadın cinayeti ve çocuk istismarı davalarında gönüllü avukatlık yapmakta olan ve derneğin yönetim kurulu üyeliği görevini yürüten Sağcan, aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Uşak Şubesi üyesidir.

Ulusal ve yerel gazeteler ile internet haber sitelerinde makale yazarlığı da yapmış olan Sağcan; bir çok haber ve tartışma programına çevrimiçi katılım sağlamıştır. Kadın hakları mevzuatı ve mücadelesi çerçevesinde sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar, barolar, üniversiteler ve öğrenci topluluklarının davetiyle çok sayıda eğitim, söyleşi ve konferans gerçekleştirmiş olan Sağcan, kadın hakları mücadelesine aktif olarak devam etmektedir.

HEDİYE GÖKÇE BAYKAL

2003 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Ankara Barosu avukatlık stajının ardından 2004 yılında serbest avukat olarak çalışmaya başlamıştır. Nuovo Avukatlık-Danışmanlık-Arabuluculuk Ofisinin kurucu ortağıdır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Anabilim Dalı’nda ” Spor Hukukunda Cezai Sorumluluk ” konulu yüksek lisans çalışması yapmakta olup aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Spor Yönetimi bölümü mezunudur. 2005 yılında Erasmus Programı bursu ile İtalya/Bolonga Üniversitesi’nde 6 ay eğitim almıştır. Ankara Barosu Spor Hukuku Kurulu’nda yazman, Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nda Disiplin Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

2014-2016 yılları arasında Ankara Barosu Denetleme Kurulu üyeliğini yürütmüştür. Yine 2012-2016 seneleri arasında Ankara Barosu Staj Kurulu’nda Danışman Avukat olarak görev yapmıştır.

2018 senesinde Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreterlik görevine atanmış olup, 2022 Şubat tarihinden itibaren Merkez Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Ayrıca Çankaya Kaymakamlığı İnsan Hakları Merkezi Yönetim Kurulu üyesidir. Baroların ve Avukatların Avrupa İnsan Hakları Standartları Konusunda Kapasitesinin Güçlendirilmesi” Avrupa Birliği-Avrupa Konseyi Ortak Projesi (SCoBAL) kapsamında 2019 yılından beri kolaylaştıcı/eğitmen olarak görev yapmaktadır. İfade Özgürlüğü Derneği kurucu üyesi olup halen ilgili derneğin divan üyesidir.

2017 yılında Arabuluculuk Siciline kayıt olmuş, aldığı eğitimler akabinde İş Hukuku, Ticaret Hukuku, Tüketici Hukuku ve Spor Hukuku alanında Uzman Arabulucu olarak görev yapmaya başlamıştır. Dava şartı ve ihtiyari bir çok dosyayı arabulucu olarak çözüme kavuşturmuştur. Halen Nuovo Avukatlık-Danışmanlık-Arabuluculuk Ofisinde aktif olarak arabuluculuk hizmeti yürütmektedir.

Ankara Barosu Avukatlık ve Staj Akademisi (AVSA) Başkan Yardımcılığı yanında Ankara Barosu AB ve Dış İlişkiler Merkezi Başkan Yardımcılığı görevi halen devam etmektedir. Aktif olarak Aile Hukuku, İnsan Hakları Hukuku ve Temel Arabuluculuk eğitimleri vermektedir.

İyi derecede İngilizce ve İtalyanca, başlangıç seviyesinde Fransızca ve ispanyolca bilmektedir.

BÜŞRA İLASLAN

1 Nisan 1992 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2015’te Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. 2017 yılında Eskişehir Son Haber Gazetesi’nde muhabirlik yaptı.

2018 yılında Tele1’de haber editörü olarak çalışmaya başladı. Burada 3 yıl görev yaptıktan sonra ABC Gazetesi’ne oradan da Yeniçağ Gazetesi’ne geçti. Haberlerinde ağırlıklı olarak toplumsal sorunlara; kadın ve çocuklara yönelik şiddet eğlemlerine eğilen Büşra İlaslan, 2020 yılında Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’ne katılmıştır.

EBRU TOZBEY

1987 yılında İstanbul’da doğdu. Güzellik uzmanı olan Ebru Tozbey, Antalya’da yaşıyor.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin kurucusu ve yönetim kurulu üyesi.

BARIŞ ÖZBAY

1991 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu kentte tamamlayan Özbay, 2010-2014 yılları arası Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimi aldı.

2015 yılından bu yana çok sayıda dernek ve benzeri sivil toplum örgütünde gönüllü olarak çalışmaktadır. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nde aktif olarak görev alan Özbay, halen İzmir Bornova’da bağımsız olarak avukatlık yapmaktadır.

H. Kübra TURAN

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Genel Sekreteri

1993 Afyonkarahisar doğumlu, Afyon Sandıklıİlkokulu, Ankara Polatlı Anadolu Öğretmen Lisesi ve 2016 yılında ise İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Hukuk fakültesi mezuniyetinin ardından Afyonkarahisar Barosu’na bağlı olarak 1 yıl boyunca Afyonkarahisar’da avukatlık yaptıktan sonra, şuan Antalya Barosu üyesi olarak 4 yıldır Antalya ilinde Turan Hukuk Bürosu bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

İzmir’de öğrenimi sırasında çeşitli kadın cinayeti ve çocuk istismarı örgütlerinde aktif rol almıştır. Davalarda gönüllü öğrenci grupları ile mağdur ailelerine destek sağlamışlardır.

Henüz meslek hayatında çok başlarında olmasına rağmen çok sayıda kadın cinayeti, tecavüzü ve çocuğa yönelik cinsel istismar davaları ile yakından ilgilenmektedir.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği bünyesinde Hukuk Danışmanlığı yapmaktadır.

Cem TAYLAN ERDEN

Dr. Cem Taylan ERDEN 1979 yılında İskenderun’da doğmuş, ilkokulu Niğde İnönü İlkokulu, ortaokulu Niğde Anadolu Lisesi’nde, liseyi İzmir Fen Lisesi’nde okumuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2003 yılında mezun olan Cem Taylan Erden psikiyatri uzmanlık eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Psikiyatri Anabilimdalı’nda almıştır.

Uzun yıllar Van’da Psikiyatri Uzmanı olarak çalışan Dr. Cem Taylan ERDEN özellikle travma ve bağımlılık alanında çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Travma mağdurlarına yönelik olarak yürütülen psikiyatrik bakım hizmetleri ile ilgili çok sayıda eğitime katılan Dr. Cem Taylan ERDEN, 2011 yılında Van’da yaşanan deprem sonrasında depremzedelere, bölgede yaşanan çatışmalardan etkilenen mağdurlara, cinsel şiddet mağdurlarına yönelik gönüllü çalışmalarda bulunmuştur. Bu kapsamda Van’daki okullarda ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde panel ve konferanslar düzenlemiş, eğitici videolar hazırlayarak travma sonrası iyileşme süreçlerine katkıda bulunmaya çalışmıştır. Deprem sonrasında Türk Psikiyatri Derneği tarafından hazırlanan Van-Erciş 2011 Depremleri TPD Etkinlikleri ve Deneyimleri Kitabı’na “Van’da yaşayan incinebilir grupların deprem sonrası durumları” bölümünü yazarak katkıda bulunmuştur.

2013 yılında Türkiye’de ilk kez özel bir hastane bünyesinde Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nin kuran Dr. Cem Taylan ERDEN bağımlılık alanında çok sayıda konferans vermiş ve çalışmalarını 2018 yılından itibaren Antalya Rehalife Bütünleyici Sağlık Merkezi bünyesinde sürdürmüştür. Bu merkezde bağımlılığa psikiyatrik ve fiziksel olarak bütüncül bir yaklaşım geliştiren Dr. Cem Taylan ERDEN bağımlılığa yönelik olarak toplumda varolan damgalama eğilimi ile de mücadele etmiştir. 

Psikiyatri uygulamalarını fiziksel aktivite, beslenme, bedensel çalışmalar, farkındalık, odaklanma, imajinasyon çalışmaları ile zenginleştiren bir yaklaşım ile danışanlarının sağlığına katkıda bulunmaya çalışan Dr. Cem Taylan ERDEN çalışmalarını bedensel psikoterapiler alanında sürdürmektedir.

Dr. Cem Taylan ERDEN evli ve iki çocuk babasıdır.

YAĞMUR BURÇİN SEYHAN

08.10.1991 tarihinde KKTC doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2014 yılında mezun oldu. Her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde tam olarak uygulanmasını sağlamak üzere 2014 yılından bu yana Antalya Barosuna kayıtlı olarak avukatlık ve hukuki danışmanlık yapmakta. Ticaret ve Şirketler Hukuku, Borçlar Hukuku, Aile ve Miras Hukuku, İcra İflas Hukuku, İş ve Sigortalar Hukuku başta olmak üzere kendi avukatlık ofisinde serbest avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti vermekte. Mesleği dışında Antalya’da 6 senedir aktif olarak sosyal sorumluluk alanlarında çalışmalara katılmakta. Milliyet Akdeniz gazetesinde hukuk alanında köşe yazıları mevcuttur.

ŞİDDETE UĞRADIĞINIZDA BAŞVURABİLECEĞİNİZ TELEFONLAR

Polis imdat – 155
Jandarma – 156
Ambulans – 112
Alo 183 (Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı)
Alo Baro – 444 26 18

 

ÇOCUĞA YÖNELİK ŞİDDET

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 19. maddesi ve Çocuk Hakları Komitesi’nin çalışmaları uyarınca, Birleşmiş Milletler Çocuğa Karşı Şiddet Araştırması’nın (UNVAC) amaçları çerçevesinde çocuğa karşı şiddet aşağıdaki gibi tanımlanmıştır:Çocuğa karşı şiddet “çocuk istismarı ve çocuklara kötü muamele, sorumluluk, güven veya güç ilişkileri bağlamında, çocuğun sağlığı, yaşamı, gelişmesi veya onuru açısından fiili veya potansiyel zararla sonuçlanan her tür fiziksel veya duygusal kötü muameleyi, cinsel istismarı, ihmali veya ihmalkar davranışı, ticari veya başka amaçlı sömürüyü kapsar.”

Çocuğa karşı şiddetin en yaygın olduğu biçim çocuğa yönelik istismardır. İstismar, aile bireyleri, ebeveynler ya da çocuğun bakımından sorumlu yetişkinler tarafından çocuğun duygusal, fiziksel ve cinsel gelişimini engelleyici, beden ve ruh sağlığına zarar verici davranışların uygulanmasıdır.