Scroll Top

Cinsel Saldırı Davaları

Kadınlara yönelik cinsel saldırı dosyalarımız, basın ve internet sayfalarımızda paylaşılmamaktadır. Ancak basına yansımak/yansıtılmak zorunda kalan dosyalarımız aşağıda isimler belirtilmeden paylaşılacaktır.

Sivas’ta genç bir kadın, birden çok erkeğin cinsel saldırısına maruz kaldı. Failler, genç kadını tehdit ederek bedenini satmaya zorladılar. Adliyeler zordur, zaten yaşadıkları travmanın izleriyle mücadele edenler, kendilerini bu soğuk mekanlarda daha da yalnız, güçsüz hissederler. Genç kadın, yakınları aracılığıyla Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’ne ulaştı. Kol kola mücadele ettiler, her fail erkek ayrı ayrı 18 yıl hapis cezası aldı. Adliyeler soğuk ama kadınlar yalnız değil.

Ataması yapılmayan bir öğretmen, Van’da, sekreter olarak çalıştığı işyerinde, müteahhit patron tarafından cinsel saldırı girişimine maruz kaldı, kaçarak kurtuldu. Genç kadının şikayeti, kolluk ve savcılık tarafından önemsenmedi, sağlık kontrolüne dahi gönderilmedi. Müteahhit patron “telefonumu çaldı, o yüzden iftira attı” şeklinde beyanda bulundu. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneğini faile ceza aldırdı, hukuki mücadele halen sürüyor. Genç öğretmenin “onurum için mücadele ediyorum” sözleri akıldan çıkmamalı. Kol kola yaşam ve onur mücadelesi.

Van’da, 3 çocuk annesi, 35 yıldır her gün şiddet gören bir kadın, evli olduğu erkek tarafından cinsel saldırıya uğradı ve öldürmeye kasıtlı bir şiddete maruz kalarak hastanelik edildi. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, davayı üstlendi, fail tutuklandı. Şimdi, hayata tutunmayı başaran kadın ve derneğin eğitim hakkı için destek sunduğu çocuklarıyla birlikte, 35 yılın hesabını birlikte soracaklar. Fail en ağır cezayı alana dek, mücadeleleri sürecek.

Giresun’un bir köyünde yaşayan genç kız, üniversite hazırlığı için her gün şehir merkezine dershaneye gidiyordu. Hapishaneden firar eden cinsel istismar hükümlüsü tarafından, cinsel saldırıya maruz kaldı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği davayı üstlendi, fail 30 yıl hapis cezası  aldı.  Dernek, fail cezaevinden kaçtıktan sonra gerekli tedbirleri almayan devlet yetkilileri hakkında da suç duyurusunda bulundu. Anayasa Mahkemesine başvurdu. Genç bir kızı, cezaevinden kaçan bir istismarcıdan dahi koruyamayan bu düzen hesap vermeli.