Scroll Top

Van ilinde yaşayan ve 4 çocuk sahibi olan Dilek ÖZİSTER, evlendiği günden itibaren sürekli olarak şiddete, tehdite ve hakaretlere maruz kalmakta idi. Dilek Özister, 2014 yılında evli olduğu Nihat Özister tarafından katledildi. Evlendiği günden itibaren Nihat tarafından sistematik şiddete maruz kalan Dilek, defalarca ailesine sığındı.

Maruz bırakıldığı işkenceler nedeniyle Nihat hakkında suç duyurusunda bulunmasına rağmen herhangi bir adım atılmadı. Hatta polis, Nihat’ın kullandığı bıçak ve silah için “Bununla insan öldürülmez” demişti.

Van ilinde 2014 yılında eşi Nihat ÖZİSTER tarafından 17 yerinden bıçaklanarak öldürülmüştür. Nihat ÖZİSTER, Van 1.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5237 SAYILI Türk Ceza Kanunu’nun 82. Maddesinin 1.fıkrası d bendinde yasal unsurları tanımlanan “Eşe Karşı Kasten Öldürme Suçu” na uyan eylemi nedeniyle müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştır.  Nihat hakkında Van 1.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Eşe karşı kasten öldürme” suçundan açılan dava 3 yıl sürdü. İş bu ceza istinaf mahkemesi tarafından onanmıştır.

İş bu dava derneğimizin başkanı Av.Müjde TOZBEY ERDEN ve dayanışma amaçlı olarak bulunan onlarca avukat tarafından takip edilmiş ve sonlandırılmıştır.