Scroll Top

Erzurum’da Kuran Kursu’nda Cinsel İstismar Davası sonuçlandı

logo_02

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin Erzurum’da üstlendiği Hacı Bahattin Sevgi Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda yedi erkek çocuğa yapılan cinsel istismar davasında bugün görülen ilk celsede karar çıktı. Sanık nitelikli cinsel istismar suçuyla toplamda 119 yıl 6 ay ceza aldı. Avukatlarımıza ve çocuklarımızı yalnız bırakmayan dostlarımıza müteşekkiriz.
Duruşmada derneğimizin geçtiğimiz ayki talebi doğrultusunda mağdur çocukların bir kez daha dinlenmemeleri ve tekrar aynı travmayı yaşamamaları için mahkemeye sunduğumuz dilekçe kabul edilmiş, çocukların daha önce pedagog eşliğinde alınan beyanları, kamera kayıtlarından izlenmiştir. Avukatımız Müjde Tozbey Erden Diyanet İşleri Başkanlığının davaya müdahillik talebine itiraz etmiştir. Erden’in “Sanık bunları yaparken tek suçlu değil, aylarca “neden bu kameralar kapalı” demeyen Diyanet suçludur, Diyanet karşı tarafımızdır.” açıklaması ile itirazının ardından Diyanet’in davaya katılım talebi reddedilmiştir.
Sadece cinsel istismarcı belletmen hakkında değil; çocuklarımıza sistematik bir şekilde işkence boyutunda şiddet uygulanan kurstaki idareciler hakkında da soruşturma  başlatılmıştır.  Çocuklar ölümle tehdit edilmişler ve belletmen bu yaratılan korku ortamı sayesinde istismarı gerçekleştirebilmiştir.
Görevden uzaklaştırma yaptırımlarının yeterli olmadığını, sorumluluğu olan veya göz yuman kişilerin görevlerinden alınmaları gerektiğini bir kez daha ilan ediyoruz.
Denetimler, her zaman kamu yararını gözeten devlet organları tarafından yapılmalıdır. Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarından olan laiklik iktidar tarafından kamusal alandan ve toplumsal yaşantıdan sistematik bir şekilde silinmektedir. Din eğitimi veren bu kurumdaki denetimsizlik böylece mümkün olabilmiş, hatta karanlığın yayılması devlet eliyle gerçekleşmiştir.
Erzurum’da üzeri örtülmeye çalışılan cinsel istismar şiddetini ortaya çıkaran meslektaşımız Ahmet Kılınç ve gazeteci İsmail Saymaz, Orhan Bakırcı’nın, Türkiye Barolar Birliği adına Başkan Erinç Sağkan, İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Ardahan, Erzurum Baroları Çocuk Hakları ve Kadın Hakları merkezleri ile Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği‘nin mücadeleleri sayesinde yargılanmış ve çok yüksek cezalar verilmesi sağlanmıştır.

İstismarcıların ve istismara göz yumanların takipçisiyiz.
Karanlığın karşısında mücadelemizi büyütüyoruz.

ÖNCE ÇOCUKLAR VE KADINLAR DERNEĞİ

31 Mayıs 2022

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın