Scroll Top

Gülseren Yılmaz, Manavgat’ta boşanmaya çalıştığı erkek tarafından defalarca bıçaklanarak katledildi. Katil, daha önce de boğazına bıçak dayamıştı. Bir otel işçisiydi Gülseren, kazandığı aylıkla, çocuklarıyla birlikte özgürce ve şiddet görmeden yaşamak istiyordu. Boşanmak hakkıydı.

Antalya’nın Alanya ilçesinde hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Hilmi Yılmaz, boşanmak isteyen ve babasının evinde kalan 15 yıllık eşi, 2 çocuk annesi Gülseren Yılmaz’ı 14 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Sanık hakkında TCK 82/1-d maddesi uyarınca hüküm kurulmuş , suç sırasında dahi çevredekilerin yardımını engelleyen çabaları , geliştirdiği savunma , bu savunmaya göre suçtan pişmanlık duymadığı , cevap veremeyeceği belli olduğu halde ve dosya kapsamıyla da uyumlu olmayan bir şekilde maktulün ahlakı durumuna dair ithamlarda bulunması da gözönüne alınarak haksız tahrik indirimi uygulanmamıştır. Karar bu anlamda emsal bir mahkeme kararıdır.

Gülseren’i kurtaramadık, ama Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, Gülseren’in davasıyla hem kadınların boşanma hakkına sahip çıktı, hem geride kalan çocuklarına sözünü tuttu.

Benzer gönderiler