Scroll Top

İzmir’de babası tarafından istismar edilen küçüğün davasını üstlendik

logo_02

Basına ve Kamuoyuna,

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak İzmir’de babası tarafından istismar edilen 5 yaşındaki küçüğün davasını gönüllü olarak üstlendik. Küçük çocuğuna karşı istismarda bulunan baba tutuklu yargılanıyorken, Adli Tıp Kurumunca düzenlenen rapora, pedagog değerlendirmelerine ve tahlillerine rağmen ilk duruşmada tahliye edildi. Yargılama süresince çocuğun istismar edildiği pek çok hastane raporu ve psikolog/pedagog değerlendirmesi ile doğrulanmıştı. Ancak 06/06/2022 günü sanık hakkında beraat kararı verildi. İstismar suçunu işlediği pek çok delille ispatlanan baba kanun eliyle “aklandı”. Yargı sistemi istismarı engellemek ve anne ile çocuğu korumak için hiçbir şey yapmadı.
Sanığın suçu işlediğine ilişkin birçok bilimsel ve hukuki delil vardı. Çocuğun yaşadıklarını ve anlattıklarını bilen ve aktaran tanıklar vardı. Savcılığın dosya hakkındaki mütalaası eylemin mevcut deliller ile sabit olduğu ve cezalandırılması yönünde idi, en üst sınırdan cezalandırılması ve geçmiş dönemde kapatılan soruşturma dosyasının açılmasını istedi. Ancak AKP Gençlik Kolları eski Başkanı olan ve bölgedeki nüfuzunu kullanan istismarcı baba yargılama konusu eylemin sübut bulmaması gerekçeleri ile beraat ettirildi.

Eldeki delillere göre ceza alması gereken babanın haksız beraat kararını kabul etmiyoruz.

Mağdur olan çocuğun hakkı ve adaletin tecellisi için, tüm siyasi etkin ve nüfuzdan bağımsız olarak mücadelemizi sürdüreceğiz.

Tüm basın emekçilerini ve kamuoyunu anne ve küçük çocuklarımızın yanında olmaya çağırıyoruz.

 

ÖNCE ÇOCUKLAR VE KADINLAR DERNEĞİ

10 Haziran 2022

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın