Konya’da Dernek Başkanımız hakkındaki davaya dair açıklama

logo_02

Basına ve Kamuoyuna,

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin Konya‘da üstlendiği “babanın 14 yaşındaki kızını cinsel olarak istismar etmek suçuyla yargılandığı” davada, mağdur çocuğumuz için dernek adına iki avukatımız gönüllü olmuşlardı.

Dava sürecinde, baba 6 ay kadar tutuklu kalmış idi. Yapılan yargılamada, heyet raporu ile “çocuğumuzun ruhsal durumunun bozulduğu” kanıtlandığı halde cinsel istismar sanığı baba mahkeme tarafından tahliye edilmiş, ardından suçu işlemediği kanaatiyle beraat ettirilmiştir.

Daha sonra kızımız, dosyayı yürüten Dernek başkanımız Av. Müjde Tozbey Erden’i babasının telefonundan aramış ve “babam artık yatağıma girmeyecek, söz verdi” diyerek davadan çekilmemizi talep etmiştir. Baba beraat eder etmez de avukatımız hakkında “iftira ve hakaretten” şikayetçi olmuştur.

Sizleri 23 Mart Çarşamba günü, Dernek başkanımız ve avukatımız hakkında yürütülen kovuşturmada ifade verecek olan Müjde Tozbey Erden’e destek olmaya ve saat 11:00’de Konya Adliyesi önünde yapılacak basın açıklamasına davet ediyoruz.

İstismar sanığını serbest bırakan ve çocuklarımızı yalnız bırakmayan vekillerimize soruşturma başlatan adaletsizliğe boyun eğmeyeceğiz.

Siz değerli basın emekçilerini ve kamuoyunu derneğimizin yanında olmaya çağırıyoruz.

ÖNCE ÇOCUKLAR VE KADINLAR DERNEĞİ

19 Mart 2022


Dernek başkanımız Av. Müjde Tozbey Erden’in bir çocuk istismarı dosyasında mağdur edilen çocuğun vekilliğini üstlendiği için “iftira ve hakaret” ile suçlandığı dava Konya’da başladı. İçeride onlarca avukatız, 11 avukat savunmaya katıldı.

Savunma metnine buradan ulaşabilirsiniz.

23 Mart 2022


Derneğimizin takip ettiği Konya’da cinsel istismar dosyasında fail baba önce tahliye edildi, ardından istismar mağduru kızının davasını üstlendiğimiz için dernek avukatlarımız hakkında “iftira attılar” diyerek suç duyurusunda bulunmuştu. Yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verilmişti. Takipsizlik kararına itirazı reddedildi.

13 Nisan 2022

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın