Pencereden atarak öldürmeye teşebbüs etti, “kasten yaralamadan” dava açıldı

Pencereden atarak öldürmeye teşebbüs etti, “kasten yaralamadan” dava açıldı

Safiye Nur Gürbüz’ü ikinci kattan atarak öldürmeye teşebbüs eden Aytaç Süleyman Daşbudak hakkında “kasten yaralama” suçundan dava açıldı.

Antalya’da, Aytaç Süleyman Daşbudak (32) tarafından önce darbedilip sonra ikinci kattan atılan hemşire Safiye Nur Gürbüz olayına ilişkin başlatılan soruşturma, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tamamlandı. Savcılık, tutuklu bulunan Daşbudak hakkında “kasten yaralama” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından iddianame hazırladı. İddianameyi kabul eden Antalya 30’uncu Asliye Ceza Mahkemesi, Daşbudak hakkında “kasten yaralama” ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından dava açtı.

ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Konuksever Mahallesi’nde 22 Mayıs’ta Gürbüz, Daşbudak tarafından bir apartmanın 2’nci katından atılmış, apartmanın girişinde park halindeki Daşbudak’a ait otomobilin üzerine düşmüştü. Olayın ardından ifade veren Gürbüz, Daşbudak’ın kendisini darbederek zorla evin içine almaya çalıştığını o esnada pencereye çıkarak yardım istediğini aktararak, “Aramızda tartışma çıktı. Bu yüzden beni pencereden aşağıya attı” diyerek, Daşbudak’ın kendisini öldürmeye teşebbüs ettiğini beyan etti.

Daşbudak, 22 Mayıs’ta çıkarıldığı Antalya Sulh Ceza Hakimliği’nce “kasten yaralama” ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından tutuklandı. Görgü tanıkları, Daşbudak’ın zorla Gürbüz’ü sürüklediğini, kişinin apartmana girmek istemediğini gördüklerini ancak Gürbüz’ün nasıl düştüğünü görmediklerini belirtti.

İddia makamı hazırlık aşamasında alınan beyanlara iddianamede yer verdi.

İddia makamı, “Aytaç Süleyman Daşbudak’ın, Safiye Nur Gürbüz’ zorla eve götürerek zorla kişiyi hürriyetinden yoksun kıldığı, evin içerisinde de her ikisinin birbirlerini yaraladıkları, daha sonra Safiye Nur Gürbüz’ün pencereden aşağıda bulunan arabanın üzerine düştüğü, Safiye Nur Gürbüz’ün Aytaç Süleyman Daşbudak’tan korkması nedeniyle pencere kenarında bulunduğu, pencerenin aşağısında bulunan aracın üzerine düşerek yaralandığı, Safiye Nur Gürbüz’ün aşağıya düşmesinde Aytaç Süleyman Daşbudak’ın eylemi nedeniyle illeyet bağı bulunduğu, bu hali ile de müşteki şüphelilerin üzerine atılı suçları işledikleri… ” değerlendirmesinde bulunarak, Daşbudak’ın “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “kasten yaralama” suçlarından cezalandırılmasını istedi. Davanın ilk duruşması 3 Eylül’de Antalya 30’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

“İDDİANAMEYİ KABUL ETMİYORUZ”

Önce Çocuk ve Kadınlar Derneği avukatlarından Mine Tanrıverdi, itirazlarına rağmen sanık hakkında “kasten yaralama” suçundan iddianame hazırlandığını kaydederek, “Taleplerimiz değerlendirilmedi. Sadece şüphelinin beyanları dikkate alınarak ‘kasten yaralamadan’ hazırlanan bu iddianameyi kabul etmiyoruz. Dosyada Safiye Nur Gürbüz’ün oraya zorla getirildiğine dair görgü tanıkları ve kızın çığlık seslerini duyan birçok ifade olmasına rağmen, şüpheli Aytaç Süleyman Daşbucak’ın ifadeleri esas alınarak ‘kasten yaralamadan’ dosya açılmıştır. Safiye Nur Gürbüz bugün çok şükür yaşıyor ve hayatta kalması için adaletin yerini bulacağı ümidiyle mücadelemize devam edeceğiz” dedi. (Antalya/MA)

bir yorum bırakın