Scroll Top

Evlendirildiği günden itibaren Cahit’in sistematik şiddetine maruz kalan Sibelcan, ailesine sığındı. Boşanmak isteyen aile büyükleri ve siyasi partiler arabuluculuk yaparak “Yuvan dağılmasın” diyerek göndermek istedi. Sibelcan maruz kaldığı şiddeti sözlü anlatmanın yanı sıra bunu yazarak da sesinin duyulmasını istedi. “Evlendiğim ilk günden bu yana hapishane hayatı yaşıyorum. Dışarı çıkarken dahi evin perdelerini kapatan Cahit döndüğünde açık bulduğu zaman beni dövmeye başlıyor. Gördüğüm şiddetten kaynaklı kulak zarım patladı. Çocuğumu düşürdüm. Artık dayanamıyorum” diye yazan Sibelcan, boşanmak isteyince Cahit, silahını alarak Sibelcan’ın ailesinin kapısına dayandı.

Sibelcan Çobandede, eşi Cahit Çobandede’nin kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle babaevine döndü ve boşanma davası açtı. Ancak Cahit Çobandede, kayınpederinin evine gelerek tartıştığı eşi ve kayınvalidesine kurşun yağdırdı. Genç kadın vücuduna aldığı 8 kurşunla olay yerinde yaşamını yitirdi, annesi ise hafif yaralandı. Olay yerinden kaçan Çobandede, köylüler tarafından yakalanıp güvenlik güçlerine teslim edildi.  Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan dava 3 yıl sürdü. Ardından ‘Ağırlaştırılmış müebbet’ cezası verildi.

İş bu dava derneğimizin başkanı Av.Müjde TOZBEY ERDEN ve dayanışma amaçlı olarak bulunan onlarca avukat tarafından takip edildi.