Scroll Top

NE YAPABİLİRSİNİZ ?

Dernek çalışmalarına başladığımız günden itibaren en sık duyduğumuz “Peki biz size nasıl katkıda bulunabiliriz, neler yapabiliriz?” sorusunu elimizden geldiğince yanıtlamak istiyoruz

1 : Umutlu olup, umudunuzu özenle koruyup onu olabildiğince yayabilirsiniz.

Evet zor bir ülkede yaşıyoruz, maalesef böyle bir dernek kurmak zorunda kaldık, yaşadığımız çağda nefes almamızı imkansızlaştıran tonlarca olay birikti ama bakın bu sayfayı okuduğunuza göre siz varsınız, biz varız, bizler gibi çeşitli alanlarda bu olaylarla mücadele eden yığınla insan var. Evet yılgınlığımız, yorgunluğumuz, çaresizlik ve değersizlik hislerimiz birikti ama diğer yandan mücadele deneyimlerimiz, minik zaferlerimiz, birlikte devindiğimiz örgütlü alanlarımız da birikiyor.

Bize ve daha yaşanılası bir dünya kurma mücadelesine yapacağınız en büyük katkı “Bu ülke adam olmaz”, “Kimse elini taşın altına koymuyor”, “İnsanlar çok duyarsız” vb. cümleleri kullanmayı bırakmak ve çevrenizde bu cümlelerin uçuşmasına müdahale etmektir. Bir araya gelmiş insanlar binlerce yıldır birçok sorunu aştılar, biz de bu günleri aşacağız.

Çevrenizde tanık olduğunuz şiddet olaylarına müdahil olabilirsiniz…

Büyük, küçük demeden çevremizde şahit olduğunuz şiddet ve istismar olaylarına müdahale etmeye başlamak zorundayız. Şiddet sarmalı eğer zamanında söndürülmezse bir yangın gibi hızlıca hepimizi içerisine çeker.

Oysa şiddet bireysel bir sorun değil toplumsal bir mesele. Bu şiddet bizim toplumsal dinamiklerimizin ürünü olarak içimizde yuvalanıyor ve bazılarımızda dışa doğru fışkırıyor. Elbette bu bazıları gereken cezaları almalı ama şiddete karşı mücadelemizin özünü bu cezacılık değil, toplumsal dinamiklerimizi değiştirme dönüştürme mücadelesi oluşturmalı.

Müdahil olmak şiddet uygulayan kişiyi dövmek olarak da algılanmamlı, tanık olmak, tanıklık yapmak, itiraz etmek, adli mercilere bildirmek vesaire müdahi,l olmanın yollarıdır. Yani hiçbir şey olmamış gibi durmamak, bizi rahatsız eden bu duruma karşı rahatsızlığımızı hafifleten bir eylemde bulunmaktır, elbette ki duruma uygun olarak ne yapılacağına en iyi siz karar verebilirsiniz.

2  : Üyemiz veya gönüllümüz olabilirsiniz.

Yapacağımız her şeyi birlikte yapabiliriz.  Derneğimizin üyesi veya gönüllüsü olarak bütün çalışmalarımıza aktif katılabilir, yaşadığınız bölgede derneğimizin temsilciliğini yürütebilir, daha çok sayıda insanın şiddete karşı mücadeleye katkıda bulunmasını ve çabalarımızın ortak bir havuzda toplanmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Derneğimiz şiddet mağduru kadın ve çocuklara profesyonel hukuki ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini gönüllü ve sürdürülebilir biçimde sunmayı hedeflemektedir. Bu nedenle bu alanlarda çalışan, meslek alanlarında bu şiddete karşı mücadele eden meslektaşlarımıza ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

3 : Çalışmalarımıza maddi katkılarda bulunabilirsiniz.

Dernek çalışmalarının yürütülmesi, müdahil olunan davalarda gönüllü profesyonellerin zorunlu masrafları, farkındalık yaratmak için düzenlenecek eğitimler gibi kalemlerde maddi desteğe ihtiyacımız var ve maalesef şiddet olayları arttıkça bu ihtiyacımız katlanarak artacak.

Derneğe yapacağınız katkının niceliğinin büyüklüğünden çok, bu katkının sürdürülebilir olmasını tercih ediyoruz. Çünkü şiddet olaylarının hukuki ve psikolojik danışmanlık süreçleri oldukça uzun süreli ve bizim amacımız bu süreçleri sonuna kadar götürebilmek.

Dernek çalışmalarımızın önemli bir ayağı da şiddet mağdurlarının veya geride kalanlarının hayatlarını çeşitli açılardan kolaylaştırıcı destekleri oluşturabilmek. Maddi katkılarınızı bu alana da yönlendirebilirsiniz.

Kimimiz yılda 10 lira ile katkıda bulunur, kimimiz günde 10 lira ile ama bizim için önemli olan katkının büyüklüğü değil bizzat kendisidir.

4 : Dernek çalışmalarımızı görünür kılmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Derneğimizin daha çok sayıda şiddet mağduru için bir başvuru ve destek merkezi olabilmesi, bu alandaki çalışmalara katkıda bulunmak isteyen insanların bir araya gelebilmesi veya hiç olmazsa birilerinin bir şey yaptığı ve bir şeylerin değişebileceğine dair inancın büyüyebilmesi için dernek çalışmalarının daha da görünür hale gelmesine ihtiyacımız var.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, iletilerimizin yaygınlaşmasını sağlayabilirsiniz; yaşadığınız bölgede şiddete yönelik farkındalık arttırmayı hedefleyen etkinliklerimizi organize edebilir, hazırladığımız broşürlerin ve eğitim materyallerinin dağıtımını yapabilirsiniz.

Kadına ve çocuğa yönelik şiddet izole bir olgu değil, toplumsal çatışmaların ve çelişkilerin dolaylı bir sonucudur. Toplumsal sorunlar da birleşik kaplar yasasından bağımsız değiller ve birbirlerini besleyerek büyütüyorlar. Karşılaştığınız sorunlardan herhangi birine karşı mücadele etmeniz ve bu mücadeleyi veren diğer insanlarla bir araya gelmeniz bize sandığınızdan çok daha fazla katkıda bulunacaktır. Dünyayı mücadele kurtaracak.